Szkolenia BHP online – udogodnienia i ograniczenia

Wszyscy pracownicy firmy muszą posiadać aktualne szkolenia BHP. Kiedyś realizowane były one jedynie w formie stacjonarnej – w zakładzie pracy lub zewnętrznej firmie. Teraz mogą być prowadzone również przez internet. Kiedy możliwe jest skorzystanie ze szkolenia BHP online? Jakie są najważniejsze udogodnienia i ograniczenia związane z tego typu szkoleniami? Czym są szkolenia BHP? Na czym […]

Wszyscy pracownicy firmy muszą posiadać aktualne szkolenia BHP. Kiedyś realizowane były one jedynie w formie stacjonarnej – w zakładzie pracy lub zewnętrznej firmie. Teraz mogą być prowadzone również przez internet. Kiedy możliwe jest skorzystanie ze szkolenia BHP online? Jakie są najważniejsze udogodnienia i ograniczenia związane z tego typu szkoleniami?

Czym są szkolenia BHP?

Szkolenia BHP mają na celu przygotowanie pracowników do pracy na konkretnym stanowisku.

Zgodnie z przepisami pracownik nie może wykonywać pracy bez wcześniejszego przeszkolenia. Za jego organizację odpowiadają pracodawcy, którzy muszą również opłacić szkolenia BHP.

Prowadzone są one jako szkolenia wstępne, które wykonuje się przed rozpoczęciem pracy, a także jako szkolenia okresowe, które wykonuje się u pracowników już zatrudnionych w firmie, aby zaktualizować i uzupełnić ich wiedzę.

Obecnie szkolenia mogą być prowadzone w różnych formach, w tym także przez internet. Jak odbywają się szkolenia BHP online i kiedy można z nich korzystać?

Na czym polegają szkolenia BHP online?

Internetowe szkolenia BHP pozwalają na zdobycie niezbędnej wiedzy do bezpiecznego wykonywania pracy na różnych stanowiskach za pośrednictwem internetu.

Szkolenia BHP prowadzone online polegają na wykorzystaniu do przeszkolenia pracowników internetu oraz platform online lub komunikatorów internetowych. Dzięki temu mogą być one prowadzone w dowolnym miejscu, między innymi w miejscu pracy albo w domu przez pracownika.

Dodatkowo szkolenia organizowane za pomocą platformy internetowej mogą być prowadzone przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Obecnie możliwe jest też prowadzenie szkoleń przez urządzenia mobilne, na przykład na tablecie, telefonie komórkowym. Zatem do jego przeprowadzenia nie jest konieczne posiadanie przy sobie komputera.

W trakcie szkolenia BHP online pracownicy mogą uzyskać informacje w bardzo przystępny, korzystny dla nich sposób. Wykorzystują one przystępne słownictwo, które jest zrozumiałe dla uczestników szkolenia. Stosowane są wtedy często metody aktywizujące, które pozwalają na łatwiejsze zdobycie i zapamiętanie kluczowych dla bezpieczeństwa i higieny pracy informacji.

Wobec tego ze względu na swoją formę szkolenia BHP online są obecnie bardzo popularne i decyduje się na nie wielu pracodawców.

Szkolenia BHP przez internet – dla kogo?

Ze szkolenia BHP przez internet można skorzystać tylko w określonych przypadkach, dlatego też nie można w tej formie przeszkolić wszystkich pracowników. W jakich sytuacjach możliwe jest przeprowadzenie tego typu zajęć przez internet?

1. Szkolenia wstępne BHP online

Wstępne szkolenie BHP prowadzane są przed dopuszczeniem pracownika na stanowisko. Musi posiadać je każdy pracownik. Składają się one z dwóch części, czyli z instruktażu ogólnego oraz z instruktażu stanowiskowego.

W trakcie pandemii koronawirusa wprowadzono możliwość prowadzenia szkoleń wstępnych BHP przez internet. Dotyczą one jednak tylko jednej części szkolenia, a dokładnie instruktażu ogólnego, która przekazuje ogólne informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku.

Druga część szkolenia wstępnego BHP, czyli instruktaż stanowiskowy musi być już przeprowadzona w formie standardowej, czyli na stanowisku pracy.

2. Szkolenia okresowe BHP online

Przez internet można przeprowadzić także szkolenie okresowe BHP. Zadaniem tego typu szkoleń jest utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pracy przez aktualizację oraz uzupełnienie informacji w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy.

Tego typu szkolenia mogą być prowadzone dla trzech grup pracowników, a dokładnie są to:

 • Szkolenia okresowe dla pracowników administracyjno-biurowych,
 • Szkolenia okresowe dla pracowników inżynieryjno-technicznych
 • Szkolenia okresowe dla pracodawców i innych osób kierujących pracownikami.

W pozostałych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie szkolenia okresowego w standardowej formie, czyli w miejscu pracy.

Zalety szkoleń BHP online

Szkolenia BHP online są związane z wieloma zaletami, dlatego obecnie korzysta z nich wiele osób. Dlaczego warto zdecydować się na ich przeprowadzenie?

Wśród najważniejszych zalet związanych ze szkoleniami BHP online znajdują się:

 • Wygodna forma prowadzenia zajęć – odbywają się one za pośrednictwem internetu i do ich przeprowadzenia konieczne jest tylko posiadanie urządzenia jak komputer, smartfon, tablet.
 • Dostępność szkoleń przez 24 godziny na dobę – dzięki temu można wykonać je o dowolnej godzinie, gdy są one organizowane za pomocą platform internetowych.
 • Różne warianty językowe szkoleń – szkolenia BHP online mogą być prowadzone nie tylko w języku polskim, ale również w innych językach, na przykład angielskim.
 • Możliwość przerwania i wznowienia szkolenia – w przypadku platform internetowych możliwe jest przerwanie szkolenia i powrócenie do niego po czasie.
 • Skuteczny sposób przekazania wiedzy – szkolenia internetowe BHP pozwalają na efektywniejsze zdobywanie wiedzy w porównaniu do zwykłych szkoleń.
 • Przystępna cena – szkolenia tego są tańsze w porównaniu do szkoleń stacjonarnych, dlatego pracodawca, który się na nie decyduje, może dodatkowo zaoszczędzić.

Tak wiele zalet powoduje, że obecnie szkolenia BHP online są bardzo popularne i decyduje się na nie wielu pracodawców.

Jak przebiegają szkolenia BHP online?

Szkolenia internetowe BHP prowadzone są w różnych formach – przez portale internetowe z platformami do e-learningu, przez komunikatory internetowe, mogą mieć one również formę nagrań.

Obecnie najpopularniejsze są szkolenia prowadzone jako e-learning, ponieważ są one dostępne przez 24 godziny na dobę i wymagają jedynie dostępu do internetu. Można korzystać z nich również na urządzeniach mobilnych.

Tego typu szkolenia dopasowywane są pod kątem swojej tematyki do stanowiska, którego dotyczą. Poruszają one wtedy różne kwestie związane z bezpieczną pracą na danym stanowisku. Mogą mieć one formę plansz do czytania, ale również mogą być uzupełnione o lektora. Forma przekazu jest przyjazna i pomocna, dlatego uczestnicy mogą łatwo zdobyć niezbędne informacje.

Na zakończenie szkolenia odbywa się egzamin sprawdzający zdobytą wiedzę. Najczęściej ma on postać testu jednokrotnego wyboru składającego się z pytań dotyczących BHP. Egzaminy nie mają na ogół limitu czasu trwania, a także można podchodzić do nich wielokrotnie.

Zaliczenie egzaminu powala na zaliczenie szkolenia BHP i umożliwia uzyskanie niezbędnego przygotowania do pracy na stanowisku lub też pomaga w aktualizacji oraz uzupełnieniu wiedzy.

Gdzie zamówić internetowe szkolenia BHP?

Obecnie w organizacji szkoleń BHP przez internet specjalizuje się wiele firm w dziedzinie BHP, dlatego najlepiej zapoznać się z ich ofertami, aby wybrać dla siebie tę najlepszą.

Na stronach internetowych organizatorów można zapoznać się z rodzajami oferowanych szkoleń, z ich programami, formami prowadzenia, a także kosztami. Przez internet można również zapisać pracowników na szkolenia BHP online.

Podsumowanie
Szkolenia BHP przez internet, w tym wstępne – instruktaże ogólne, a także okresowe dla wybranych pracowników to duże udogodnienie zarówno dla pracodawcy, jak i dla jego załogi.


Udostępnij:
Dane firmy
 • “Pietrzyk” Kancelaria Prawa Pracy i BHP
  ul. Turystyczna 9
  20-207 Lublin
  NIP: 712-030-50-94

Godziny otwarcia
 • Pn – Pt: 8:00 – 16:00
  Sb – Ndz: Zamknięte
Zapraszamy do kontaktu

Wszelkie prawa zastrzeżone. © “Pietrzyk” Kancelaria Prawa Pracy i BHP

Realizacja: PanGrosik