Doradztwo w zakresie BHP – dlaczego jest ważne?

Przedsiębiorcy zobowiązani są do tego, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby zadbać o odpowiedni poziom BHP, mogą skorzystać z usług polegających na doradztwie BHP. Czym dokładnie jest doradztwo w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy?

Przedsiębiorcy zobowiązani są do tego, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby zadbać o odpowiedni poziom BHP, mogą skorzystać z usług polegających na doradztwie BHP. Czym dokładnie jest doradztwo w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy? Jakie czynności ono włącza? Z jakimi korzyściami jest związane? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące doradztwa BHP.

Jak zadbać o BHP w firmie?

Termin jak doradztwo BHP odnosi się do usług doradczych dotyczących obszaru BHP – bezpieczeństwa i higieny pracy.

BHP to obszar kluczowy w działaniu każdej firmy, która zatrudnia pracowników. Pracodawca jest wtedy zobowiązany do przestrzegania przepisów BHP i tworzenia dla swoich pracowników bezpiecznych stanowisk pracy, które minimalizują zagrożenia. Również musi on pamiętać o innych obowiązkach, między innymi o szkoleniach w zakresie BHP, tworzeniu odpowiedniej dokumentacji czy informowaniu służb o pojawiających się wypadkach przy pracy.

Wtedy, gdy pojawiają się problemy w dziedzinie BHP, rozwiązaniem może być doradztwo BHP, które zapewnia szerokie wsparcie dla przedsiębiorców.

Doradztwo BHP – co to jest?

Usługi doradztwa BHP świadczone są przez firmy specjalizujące się w tym obszarze, które mogą zapewnić swoim klientom pełną pomoc zarówno w codziennych, jak i bardziej złożonych sytuacjach odnoszących się do bezpieczeństwa i higieny pracy.

Doradztwo BHP prowadzone jest przez pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie BHP, na przykład inspektorów ds. BHP, specjalistów ds. BHP, którzy znają aktualne przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy i mogą przeprowadzić dla swoich klientów niezbędne czynności w tym obszarze.

Wobec tego firma, która decyduje się na doradztwo BHP, może otrzymać kompleksowe i fachowe wsparcie w ramach bezpieczeństwa i higieny pracy.

Usługa świadczona jest wtedy bez konieczności zatrudniania własnego pracownika działającego jako służba BHP. Firmy oferujące doradztwo BHP działają w ramach outsourcingu, dzięki czemu pozwalają one na zredukowanie kosztów związanych z obsługą BHP w firmie i jednocześnie dają dostęp do sprawdzonych specjalistów.

Jakie czynności obejmuje doradztwo BHP?

Doradztwo BHP odnosi się do szeregu czynności związanych z utrzymaniem poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Może być ono powiązane również z dodatkowymi obszarami bezpieczeństwa, między innymi z pierwszą pomocą, ochroną przeciwpożarową, ochroną środowiska.

Usługa doradztwa BHP obejmuje nie tylko samo udzielanie porad dotyczących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, lecz również może ona obejmować inne czynności związane z BHP. Dzięki temu jest ona odpowiedzią na potrzeby firm, które chcą zadbać o wysoki poziom BHP w swoich zakładach pracy.

Wśród głównych czynności wchodzących w skład doradztwa BHP zaliczane są:

 • Udzielanie porad w dziedzinie BHP – doradca może odpowiedzieć na pytania związane z obszarem BHP, między innymi dotyczące odpowiedniej ochrony pracowników, wyposażenia stanowiska pracy, czynników szkodliwych i niebezpiecznych występujących na stanowiskach, szkoleń pracowników BHP. Porady udzielane są na bazie obowiązujących przepisów prawa odnoszącego się do BHP.
 • Wdrożenia przepisów BHP w zakładzie pracy – doradca może pomóc w odpowiednim wdrożeniu przepisów odnoszących się do bezpieczeństwa i higieny pracy w danym zakładzie, aby spełniał on odpowiednie wymogi.
 • Przygotowywanie oceny ryzyka zawodowego – to bardzo ważne dokumenty, w które powinno być wyposażone stanowisko pracy, ponieważ na ich podstawie możliwe jest następnie zastosowanie rozwiązań zmniejszających to ryzyko.
 • Przeprowadzanie ocen maszyn i urządzeń w ramach wymagań bezpieczeństwa – również ma ono kluczowe znaczenie dla poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy w tych zakładach, gdzie używane są różne typy sprzętów.
 • Pomoc w przygotowywaniu dokumentacji BHP – doradca może przygotować dla swojego klienta wszystkie niezbędne dokumenty wymagane przez przepisy BHP, a także skontrolować ich prawidłowość, kompletność.
 • Wsparcie przy wdrożeniu zaleceń PIP – jeżeli Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia, które mają być wdrożone w zakładzie pracy pod kątem BHP, doradca może również pomóc w ich wdrożeniu.

Doradztwo BHP – kiedy warto z niego skorzystać?

Usługi doradztwa BHP mają bardzo szerokie zastosowanie i są one skierowane do każdego przedsiębiorcy, któremu zależy na odpowiednim poziomie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Najczęściej z doradztwa BHP korzystają przedsiębiorstwa w sektorze MŚP, czyli małe i średnie, a także mikro przedsiębiorstwa. Na ogół nie zatrudniają one własnej służby BHP, dlatego korzystają wtedy z usług zewnętrznych w ramach outsourcingu.

Outsourcing BHP w tym przypadku pozwala na uzyskanie pełnego wsparcia w prowadzeniu działalności, by mogła ona spełniać wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy.

Również doradztwo może być bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy przedsiębiorca potrzebuje wsparcia w pojawiających się problemach, między innymi przy zagrożeniach na stanowisku pracy, nieprawidłowych wynikach kontroli PIP.

Dlaczego warto korzystać z doradztwa BHP?

Korzystanie z doradztwa BHP związane jest z punktu widzenia przedsiębiorcy z wieloma zaletami. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Wśród najważniejszych zalet związanych z doradztwem BHP znajdują się:

 • Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w firmie – współpraca z doradcą sprawia, że firma może działać zgodnie z przepisami BHP, a jej pracownicy są w mniejszym stopniu narażeni na wypadki przy pracy, choroby zawodowe i inne zagrożenia.
 • Oszczędność kosztów – korzystanie z pomocy doradcy zamiast tworzenia własnej służby BHP, gdy jest to możliwe, pozwala przedsiębiorcy na znaczne zredukowanie kosztów przy jednoczesnym zachowaniu poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy.
 • Szeroka gama usług – w ramach doradztwa BHP przedsiębiorca może skorzystać z wielu usług odnoszących się do bezpieczeństwa i higieny pracy, które mogą być dopasowane specjalnie do jego wymagań pod tym względem.
 • Łatwe rozliczenie – dzięki temu, że doradztwo oferowane jest przez firmę zewnętrzną, może być ono bez problemów rozliczone przez firmę.

Gdzie zamówić doradztwo BHP?

Obecnie usługi w ramach doradztwa BHP są świadczone przez wiele firm, dlatego przed skorzystaniem z tego typu pomocy warto sprawdzić, co oferują i jakie mają opinie.

Najlepiej podjąć współpracę z firmą w dziedzinie BHP, która ma duże doświadczenie, zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, a także cieszy się uznaniem wśród swoich klientów. Dużym plusem będzie też pełna gama usług do dyspozycji, dzięki którym można otrzymać fachowe wsparcie dla swojej firmy.

Z ofertami doradztwa BHP można zapoznać się w internecie już teraz, aby od razu wybrać najkorzystniejszą ofertę dla siebie i skontaktować się z firmą, by zamówić potrzebną obsługę.

Podsumowanie

Doradztwo BHP świadczone w ramach outsourcingu to bardzo dobry wybór dla każdej firmy, która chciałaby skutecznie i przy tym niedrogo zadbać o poziom bezpieczeństwa i higieny pracy. To korzystne posunięcie zarówno dla mniejszych, jak i większych firm, którym zależy spełnieniu wymogów i bezpieczeństwie pracowników.


Udostępnij:
Dane firmy
 • “Pietrzyk” Kancelaria Prawa Pracy i BHP
  ul. Turystyczna 9
  20-207 Lublin
  NIP: 712-030-50-94

Godziny otwarcia
 • Pn – Pt: 8:00 – 16:00
  Sb – Ndz: Zamknięte
Zapraszamy do kontaktu

Wszelkie prawa zastrzeżone. © “Pietrzyk” Kancelaria Prawa Pracy i BHP

Realizacja: PanGrosik