Co powinna zawierać apteczka zakładowa?

Apteczka pierwszej pomocy jest konieczna w każdej firmie. Za jej pomocą można błyskawicznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanej osobie. Co powinna zawierać apteczka zakładowa?

Apteczka pierwszej pomocy jest konieczna w każdej firmie. Za jej pomocą można błyskawicznie udzielić pierwszej pomocy poszkodowanej osobie. Co powinna zawierać apteczka zakładowa?

Niewielkie skaleczenie, ale również zwichnięcie, złamanie czy oparzenie – w takich sytuacjach należy udzielić pierwszej pomocy. W tym przypadku bardzo pomocna będzie apteczka, w której znajdują się podstawowe artykuły medyczne. Apteczkę pierwszej pomocy warto mieć w domu, wozić ze sobą w samochodzie, ale również ma ona bardzo duże znaczenie w zakładach pracy.

Zgodnie z przepisami pracodawca ma obowiązek „zapewnić środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników”. Co zatem powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy? Gdzie należy ją umieścić? Z jakimi kosztami związany jest jej zakup?

Apteczka pierwszej pomocy a przepisy BHP

Dokładne informacje dotyczące obowiązku posiadania apteczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy zawiera kodeks pracy. Znajdują się one w artykule 209.

Według przepisów pracodawca, jak wspomniano wcześniej, jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

Informacje dotyczące obowiązku udzielenia pierwszej pomocy zawiera także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przepisy wskazują, że pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do sprawnego systemu pierwszej pomocy wtedy, gdy dojdzie do wypadku lub innych zdarzeń. Wówczas obowiązek ten realizują:

  • punkty pierwszej pomocy w oddziałach, w których prowadzone są prace powodujące duże niebezpieczeństwo wypadku albo związane z wydzielaniem par, gazów czy pyłów substancji, które oznaczone są jako niebezpieczne, ponieważ wykazują ostre działanie toksyczne
  • apteczki w poszczególnych oddziałach zakładu pracy

Powyższe przepisy wskazują zatem, że w gestii pracodawcy jest zakupienie oraz udostępnienie pracownikom apteczki pierwszej pomocy. Apteczka ta może być zastosowana wtedy, gdy pojawia się taka konieczność, na przykład w razie wypadków przy pracy.

Wyposażenie apteczki zakładowej

W związku z obowiązkiem zapewnienia pracownikom dostępu do pateczki pierwszej pomocy w zakładzie pracy często pojawiają się pytania dotyczące jej odpowiedniego wyposażenia.

Warto wskazać, że apteczka pierwszej pomocy stosowana w zakładzie pracy jest innym typem apteczki niż ta, która przeznaczona jest do używania w domu czy w samochodzie. Zawiera ona inne przedmioty, a ze względu na fakt, że mają do niej dostęp różne osoby, nie może ona też zawierać określonych artykułów.

Znajdujące się w apteczce produkty służą głównie do udzielania pierwszej pomocy w razie zdarzeń jak rany, oparzenia, zwichnięcia i złamania, konieczność wykonania sztucznego oddychania.

Wyposażenie apteczki przyzakładowe reguluje norma DIN 13164.

Zawartość apteczki zakładowej:

  • gaza opatrunkowa 0,25 m (1 szt.)
  • kompres gazowy 5 x 5 x 3 (1 op.)
  • kompres gazowy 7 x 7 (1 op.)
  • kompres gazowy 9 x 9 x 3 (1 op.)
  • maseczka do sztucznego oddychania (1 szt.)
  • nożyczki (1 szt.)
  • opaska dziana 4 m x 4 cm (4 szt.)
  • opaska elastyczna (1 szt.)
  • paska dziana 4 m x 10 cm (4 szt.)
  • poloplast (1 szt.)
  • rękawice lateksowe (4 szt.)
  • zestaw plastrów z opatrunkiem (1 op.)

Należy pamiętać o tym, że jeżeli w apteczce zużyją się jakieś produkty, w takim przypadku należy je uzupełnić. Dzięki temu apteczka zakładowa może być zawsze przygotowana na różne zdarzenia, gdy konieczne będzie wykorzystanie znajdujących się w niej środków pomocowych.

Czego nie można przechowywać w apteczce pierwszej pomocy w firmie?

Zgodnie z przepisami apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy nie może zawierać określonych rodzajów produktów. Jak wspomniano wcześniej, a to związek z faktem, że do apteczki mają dostęp różne osoby.

W apteczce pierwszej pomocy w zakładzie pracy nie można przechowywać poniższych artykułów:

  • płyny dezynfekcyjne
  • ligniny i waty
  • tabletki przeciwbólowe
  • krople żołądkowe, nasercowe i podobne
  • inne leki

Zatem w apteczce zakładowej nie mogą znajdować się powyższe przedmioty. Pracownicy, którzy chcą z nich korzystać, powinni posiadać je na własność, czyli powinni zakupić je samodzielnie.

Uwaga! Obecnie, w dobie epidemii koronawirusa, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom właściwych środków dezynfekcyjnych, w tym płynów do dezynfekcji. Powinny one znajdować się przy wejściu do zakładu pracy, a także mogą być umieszczone w innych miejscach, w których ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny.

Kto ma dostęp do apteczki w zakładzie pracy?

Przepisy wskazują, że obsługa punktów i apteczek, które zostały wspomniane wcześniej, powinna być powierzana wskazanym wcześniej pracownikom, którzy zostali przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.

Obecnie w wielu zakładach pracy pracodawcy szkolą w kierunku udzielania pierwszej pomocy nie tylko wybranych pracowników, lecz również całą załogę. Dzięki temu każdy z pracowników po odpowiednim przeszkoleniu może udzielać pierwszej pomocy w razie pojawienia się zagrożenia.

Gdy pojawi się sytuacja zagrożenia, pracownik może skorzystać z apteczki pierwszej pomocy, a także może wezwać karetkę pogotowia.

Gdzie przechowywać apteczkę zakładową?

Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy powinna być zlokalizowana w miejscu, które jest ogólnie dostępne i dobrze widoczne, aby nie była trudna w znalezieniu przez pracowników.

Miejsce, w którym przechowywana jest apteczka pierwsze pomocy, powinno być także odpowiednio oznakowane z użyciem znaku z białym krzyżem na zielonym polu. Apteczka może mieć nadrukowany lub naklejony znak lub też może on znajdować się obok niej.

Dodatkowo punkty pierwsze pomocy oraz apteczki powinny być dodatkowo uzupełnione o instrukcje udzielania pierwszej pomocy w razie pojawienia się wypadku, a także wykazy pracowników, którzy odpowiedzialni są na danych zmianach za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dokładne informacje dotyczące lokalizacji i oznakowania punktów udzielania pierwsze pomocy oraz miejsc położenia apteczek zawierają przepisy, w tym Polska Norma.

Gdzie można kupić apteczkę pierwszej pomocy do firmy?

Apteczki pierwszej pomocy przeznaczone dla zakładów pracy można obecnie zakupić w wielu punktach sprzedaży. Są one oferowane przede wszystkim przez sklepy i hurtownie BHP, w których można zakupić apteczki posiadające kompletne wyposażenie zgodnie z wymogami przepisów prawa.

W sklepach tych można także zakupić dodatkowe elementy, na przykład oznakowanie potrzebne do właściwego oznaczenia apteczki pierwszej pomocy, instrukcję udzielania pierwszej pomocy przedmedyczne.

Apteczki zakładowe sprzedawane są obecnie w sklepach stacjonarnych, a także można kupić je w sklepach internetowych.

Apteczka zakładowa – cena

Koszty związane z zakupieniem apteczki do zakładu pracy nie są wysokie. W zależności od rodzaju apteczki, między innymi jej opakowania czy sposobu montażu, jest to wydatek wynoszący od około 50 do 100 złotych.

W sprzedaży można znaleźć apteczki pierwszej pomocy zakładowe w formie plastikowych skrzynek z wyposażeniem – są one wyposażone również w wieszaki do umieszczenia ich na ścianie. Można też zakupić apteczki w formie metalowych szafek z wyposażeniem. Dostępne są też pateczki w postaci toreb tekstylnych.

Podsumowanie

Pracodawca ma obowiązek wyposażyć swój zakład pracy w apteczkę pierwszej pomocy. Apteczka ta, zgodnie z przepisami prawa, powinna być także odpowiednio zaopatrzona. Powinny znajdować się w niej głównie środki opatrunkowe, między innymi plastry, bandaże, a także akcesoria jak nożyczki, chusty, aparat do sztucznego oddychania. Apteczka nie powinna z kolei zawierać ligniny, wady czy leków.

Również pracodawca powinien pamiętać o tym, aby odpowiednio przeszkolić pracowników wyznaczonych do udzielania pierwszej pomocy. Może on też wykonać szkolenie wszystkich pracowników w firmie, aby przekazać im ważne informacje na ten temat. Apteczka powinna być właściwie zlokalizowana – aby każdy z pracowników miał do niej łatwy dostęp, gdy pojawi się sytuacja zagrożenia.


Udostępnij:
Dane firmy
  • „Pietrzyk” Kancelaria Prawa Pracy i BHP
    ul. Turystyczna 9
    20-207 Lublin
    NIP: 712-030-50-94

Godziny otwarcia
  • Pn – Pt: 8:00 – 16:00
    Sb – Ndz: Zamknięte
Zapraszamy do kontaktu

Wszelkie prawa zastrzeżone. © „Pietrzyk” Kancelaria Prawa Pracy i BHP

Realizacja: PanGrosik